جمعه , 23 آذر 1397 خورشیدی
پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی شعار تبلیغاتی شرکت جمعه , 23 آذر 1397 خورشیدی
بازدید پرفسور چارلز فیشر از پناهگاه حیات وحش عباس آباد نائین زیستگاه یوزپلنگ آسیایی
بازدید پرفسور چارلز فیشر از پناهگاه حیات وحش عباس آباد نائین زیستگاه یوزپلنگ آسیایی جمعه , 28 خرداد 1395 خورشیدی

پرفسور چارلز فیشر اکولوژیست و پرنده شناس مشهور آمریکایی که یکی از مدعوین و سخنرانان در همایش بین المللی آساهیل 2015 – اصفهان بود جهت مشاهده زاغ بور ، تنها پرنده آندمیک و منحصر بفرد ایران در جهان در سفر یک روزه از برخی زیستگاههای شهرستان نایین و پناهگاه حیات وحش عباس آباد بازدید کرد .

در این سفر که دکتر هادی راد نژاد استاد گروه محیط زیست دانشگاه آزاد اسلامی خوراسکان و      حسین اکبری ، رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان نایین نیز حضور داشتند پروفسور فیشر در آستانه ی ورود به پناهگاه حیات وحش عباس آباد موفق گردیده از فاصله بسیار نزدیک 6 عدد از پرنده کمیاب زاغ بور را بصورت جفتی یا جدا از هم مشاهده وتصویر برداری نماید . این دانشمند آمریکایی با مشاهده این صحنه با شور وهیجان اعلام داشت: « با تمام احساسم اعلام می کنم مشاهده زاغ بور ، پرنده منحصر بفرد ایران در جهان همواره آرزویم بوده وتحقق آن در این سفر خوشوقتی عالی و یک افتخار بزرگ و فراموش نشدنی در طول زندگی حرفه­ای من  محسوب می شود . ضمن شکر گزاری خداوند از مسئولین ، محیط بانان و حافظان طبیعت صمیمانه سپاسگزارم. بی تردید این گونه یک گنجینه سترگ گردشگری و ژنتیکی برای ایران می باشد .»

ایشان در ادامه ضمن مشاهده انواع دیگری از  گونه های حیات وحش اعم از پرندگان ، خزندگان و پستانداران ، تنوع زیستی پناهگاه حیات وحش عباس آباد را بسیار غنی و فوق العاده توصیف نمودند .

شایان ذکر است پرفسور فیشر با 81  سال سن ، سابقه 56 سال کار و مطالعه تخصصی روی پرندگان  و زیستگاههای مختلف کشورهای جهان را داشته و سفر تحقیقاتی طولانی مدت و 5 ساله در دهه 1960 و با خودرو شخصی به طبیعت و زیستگاههای  5 قاره ی جهان از جمله ایران یکی از کارهای تخصصی این پژوهشگر می باشد . تالیفات و مقالات وی از منابع معتبر و مهم علمی در حوزه­ی بوم شناسی پرندگان  به شمار می رود.

علیرضا رضایی-روابط عمومی اداره محیط زیست شهرستان نائین

آخرین اخبار