جمعه , 23 آذر 1397 خورشیدی
پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی شعار تبلیغاتی شرکت جمعه , 23 آذر 1397 خورشیدی
جلسه مشورتی دکتر جرج شالر و رییس سازمان حفاظت محیط زیست، در رابطه با پروژه بین‌المللی حفاظت از یوزپلنگ آسیایی
جلسه مشورتی دکتر جرج شالر و رییس سازمان حفاظت محیط زیست، در رابطه با پروژه بین‌المللی حفاظت از یوزپلنگ آسیایی دوشنبه , 16 اسفند 1395 خورشیدی

دکتر جرج شالر (George Schaller) عضو ارشد انجمن حفاظت از حیات وحش (WCS) و نایب رییس سازمان پنترا (Panthera) که در سال‌های گذشته مشاور پروژه بین‌المللی حفاظت از یوزپلنگ آسیایی بوده است،  بعدازظهر شنبه هشتم اسفند پس از پانزده سال، بار دیگر  با دکتر ابتکار دیدار کردند. موضوع دیدار سالهای قبل تلاش برای ایجاد یک پروژه بین‌المللی برای حفاظت از آخرین بازمانده های یوزپلنگ آسیایی در ایران بود که با پیگیری دکتر ابتکار در شهریور ماه سال 1380محقق شد و تا امروز ادامه دارد.
در این جلسه دکتر شالر در پایان بازدید  15 روزه خود از زیستگاه‌های یوزپلنگ و تهدیدها و موانع احتمالی موجود، نظرات کارشناسی خود را در اختیار خانم دکتر ابتکار گذاشتند. ریاست سازمان محیط زیست نیز با تاکید بر اهمیت حفاظت از گونه‌های در خطر انقراض کشور، دستور پیگیری سریع اولویت های حفاظت از این یوزپلنگ را صادر کردند. اقدام برای کاهش تصادفات جاده‌ای و جلوگیری از تعارض یوز با سگ‌های گله از اولویت‌های مطرح شده در این جلسه و از اولین اقدامات پیش رو هستند. همچنین بررسی حضور یوز در زیستگاه‌های غیرحفاظت شده در استان یزد به منظور شناخت بیشتر از وضعیت برای انتخاب راهکارهای حفاظتی جدید، آمادگی برای مقابله با اثرات خشکسالی و بیماری ها از گام‌های بعدی پروژه بین‌المللی حفاظت از یوزپلنگ آسیایی و ادارات کل در زیستگاههای کشور خواهند بود.
دکتر جرج شالر به دعوت پروژه بین‌المللی حفاظت از یوزپلنگ آسیایی و برنامه توسعه سازمان ملل، به مدت سه هفته از مناطق حفاظت شده زیستگاه یوزپلنگ آسیایی در ایران بازدید کردند، تا در کنار کارشناسان و مدیران مناطق به بررسی آخرین وضعیت زیستگاه‌ها و مشکلات حفاظت از این گونه بپردازند.پروژه یوز در سه سال اخیر شاهد تغییراتی در الگوهای پراکنش و نوسانات جمعیتی یوز در ایران بوده است. افزایش مشاهدات و ثبت یوزهای بیشتر در زیستگاه‌های شمالی (ذخیره گاه زیستکره خار و توران، پناهگاه حیات وحش میاندشت و مناطق هم جوار) و در مقابل، کاهش مشاهدات به ویژه یوزپلنگ‌های ماده در زیستگاه‌های استان یزد و پارک ملی کویر از مهمترین این تغییرات بوده است. این در حالیست که در عرصه زیستگاه‌های استان یزد با حفاظت قابل قبولی که با جدیت اداره کل استان صورت گرفته، آمار علف‌خواران در بیشتر مناطق با وجود خشکسالی‌های پی‌درپی افزایش یافته و میزان تخلفات شکار کاهش پیدا کرده است. با این حال بر خلاف انتظار کارشناسان این افزایش طعمه و بهبود امنیت، تاثیر زیادی در افزایش یوزها در مناطق این استان نداشته و این امر سبب درخواست مشورت پروژه بین‌المللی حفاظت از یوزپلنگ آسیایی از دکتر جرج شالر و دکتر استفان استروفسكی، مشاور دیگر پروژه از انجمن حفاظت از حيات وحش WCS بوده است.

آخرین اخبار