جمعه , 23 آذر 1397 خورشیدی
پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی شعار تبلیغاتی شرکت جمعه , 23 آذر 1397 خورشیدی
زیستگاه ها

نمای کلی

یوزپلنگ آسیایی، که امروزه تنها در ایران یافت می­شود، در بین گونه ­هایی است که بیشترین احتمال منقرض شدن را دارند و تخمین زده می­شود که حدود 70 تا 100 قلاده از آن­ها باقی مانده باشد. این جمعیت باقی مانده در حداقل 10 زیستگاه محافظت شده ایران، که در زیر معرفی شده­اند، پراکنده شده است. این زیستگاه­ها عمدتا در ناحیه دشت کویر در شرق ایران واقع شده­اند.

زیستگاه­های نامبرده به منظور حفاظت یوزپلنگ آسیایی تعیین شده­اند و در فهرست پارک­های ملی، پناهگاه­های حیات وحش و منطقه­های محافظت شده قرار گرفته­اند.

پارک­های ملی، نواحی وسیعی هستند که از نظر زمین شناسی، زیست محیطی، زیست جغرافیایی و علمی اهمیت ملی دارند و به منظور نگهداری از منابع ملی و بهبود حیات وحش و جمعیت­های گیاهی تعیین شده­اند.در این نواحی اقدامات محافظتی شدیدتری انجام می­شود.

پناهگاه­های حیات وحش نواحی­ایی هستند که برای حفاظت از گونه­های وحشی و بهبود وضعیت آن­ها در نظر گرفته شده­اند. برخی فعالیت­های سازگار با محیط زیست مانند جهانگردی در آن­ها قابل انجام است. نواحی محافطت شده برای نگهداری و بازیابی زیستگاه­های گیاهی و جانوری انتخاب شده­اند و فعالیت­های آموزشی و جهانگردی در آن­ها قابل انجام است.