جمعه , 23 آذر 1397 خورشیدی
پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی شعار تبلیغاتی شرکت جمعه , 23 آذر 1397 خورشیدی
یوزپلنگ های ما
ماريتا

ماريتا نام يوزپلنگ ماده اي است كه در نهم شهريورماه سال 1373 همراه با مادر و دو خواهرش براي رفع تشنگي به نزديکی شهر بافق در استان يزد پناه آورده بود. ولی به دليل عدم آشنايی مردم، موردحمله يک فرد غيربومی قرار گرفته که درنتيجه آن، مادر فرار نموده، دو توله ازبين رفته و سومين توله نجات يافت.

اين يوزپلنگ پس از انتقال به پارک پريسان تهرانف ماريتا نامگذاری شده و به مدت نه سال توسط مردم و علاقمندان به عنوان تنها يوزپلنگ آسيايی دنيا که در اسارت به سر می برد، بازديد شد. در سال 1386، روز نهم شهريور به مناسبت نجات ماريتا به عنوان روز ملي يوزپلنگ نامگذاری شده و هر سال مراسم بزرگداشتي براي آشنايی عموم مردم با يوز در اين روز برگزار مي شود.

کوشکی

كوشكي نام يوزپلنگ نري است كه در سال 1386 كه توله چند ماهه بود توسط يكي از علاقمندان به حيات وحش به سازمان حفاظت محيط زيست تحويل داده شد. پس از چند ماه نگهداري در پارك طبيعت پرديسان، به محوطه اي دوازده هكتاري واقع در پناهگاه حيات وحش مياندشت كه در نزديكي زيستگاه اصلي او بود منتقل و در آنجا به زندگي در اسارت ادامه مي دهد. گروههاي مختلفي از اقشار مختلف مردم از جمله دانشجويان، دوستداران حيات وحش، اهالي ساكن روستاها و شهرهاي اطراف، مسئولين و كارشناسان ايرانی و خارجی براي مشاهده يوز آسيايي كه فقط در ايران باقيمانده است، به پناهگاه حيات وحش مياندشت مراجعه می نمايند و از آن عكس و فيلم تهيه مي كنند.

دلبر

دلبر نام یک توله یوز ماده می باشد که توسط سگهای گله یک چوپان افغانی در بهار سال 1390 در منطقه توران به دام افتاد. چوپان پس از به دام افتادن توله یوز چوپان تصمیم به نگهداری از آن می گیرد تا چوپان دیگری به نام علی که مشغول چرا دادن گله خود بوده متوجه حیوان عجیبی در بین گله آن چوپان افغانی می شود و پس از مشاهده دقيقتر متوجه می شود که آن حیوان عجیب یوزپلنگ می باشد. علی پس از متقاعد نمودن فرد افغانی توله یوز را گرفته و به منزل خود می آورد. خوشبختانه منزل علی در نزدیکی پاسگاه محیط بانی تجور بوده و علی بلافاصله محیط بانان را از این موضوع مطلع نموده و توله یوز را به محیط بانان تحویل می دهد. در حال حاضر دلبر در پارک ملی توران در محیط فنس کشی شده که تردد و بازدید کننده درآنجا کم می باشد، نگهداری می شود. توله یوزها شکار کردن را بوسیله مادرشان در سن یک سالگی آموزش می بینند. متاسفانه به دلیل سن کم دلبر و عدم توانایی آن در شکار نمودن و همچنین عدم موفقیت در پیدا نمودن مادر دلبر، رها سازی این توله یوز امکان پذير نبود و باعث مرگ زود هنگامش می شد. دلبر در حال حاضر با خرگوش و گوشت گوسفند تغذیه می شود و ار لحاظ سلامت در وضعیت خوبی می باشد.